Definice: |
- Počet podniků, které omezily zajišťování vzdělávání svých zaměstnanců (z jiných důvodů než v souvislosti s pandemií covid-19).
K omezení vzdělávání zaměstnanců mohly podnik vést různé důvody. Např. mohl podnik upřednostňovat před zajišťováním vzdělávání pro stávající zaměstnance spíše přijímání nových pracovníků s potřebnou kvalifikací, dovednostmi či schopnostmi. Některé podniky se také mohly potýkat s potížemi s identifikací vzdělávacích potřeb zaměstnanců. Mohlo se také stát, že dostupná nabídka vzdělávání nevyhovovala potřebám podniku nebo že náklady na vzdělávání zaměstnanců byly příliš vysoké. Podnik se také mohl spíše zaměřovat na podporu počátečního odborného vzdělání než na vzdělávání zaměstnanců. Některé podniky také mohly omezit vzdělávání z důvodu, že kladly na vzdělávání zaměstnanců velký důraz již v uplynulých několika letech. V jiných podnicích mohli zaměstnanci čelit vysokému pracovnímu zatížení a nedostatku času na vzdělávání. K omezení vzdělávání však mohly podniky vést i další důvody.
Zohledňuje se takové vzdělávání, které splňuje následující podmínky: - Jedná se o předem plánované aktivity organizované či aktivně podporované podnikem s konkrétním vzdělávacím cílem. - Hlavním záměrem účasti zaměstnanců v těchto aktivitách je získávání nových znalostí a dovedností a/nebo prohlubování či rozvoj těch stávajících. - Podnik takové vzdělávání za zaměstnance alespoň částečně hradí (ať již z vlastních zdrojů či z přijatých dotací apod.). Do částečné úhrady vzdělávání zaměstnanců patří i situace, kdy je pracovníkovi umožněno využívat ke vzdělávání placenou pracovní dobu, nebo situace, kdy jsou pracovníkovi hrazeny výukové materiály (např. v případě samostudia).
Mezi zaměstnance patří: - všichni stálí i dočasní zaměstnanci, kteří jsou v pracovním, služebním nebo členském poměru (kde součástí členství je též pracovní vztah) k zaměstnavateli; - společníci ve společnostech s ručením omezeným, komanditisté v komanditních společnostech apod., kteří mají uzavřenou pracovní smlouvu se svou společností, a jsou tudíž k ní v pracovním poměru a dostávají příjem ze závislé činnosti; - pracovníci, kteří dočasně (krátkodobě) nejsou přítomni (např. jsou na nemocenské, placené dovolené, náhradním volnu apod.).
Mezi zaměstnance se nezapočítávají: - osoby, které s podnikem uzavřely speciální smlouvu o poskytnutí praxe (učňovskou či jinou vzdělávací smlouvu); - osoby, které pracují pro podnik, ale jsou placeny jinou společností (např. osoby zaměstnané nasmlouvanou firmou či zaměstnanci jiné společnosti, kteří dočasně působí v daném podniku); - osoby pracující na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr; - osoby, které po celou dobu referenčního období nebyly přítomny v podniku a nedostávaly mzdu (např. osoby na rodičovské dovolené).
|