Definice: |
- Počet podniků zajišťujících externí kurzy/školení pro své zaměstnance.
V rámci vzdělávání zaměstnanců je rozlišeno mezi kurzy nebo školeními a jinými formami vzdělávání. Kurzy nebo školení se vyznačují vysokým stupněm organizace (z hlediska času, prostoru a obsahu) ze strany školitele či vzdělávací instituce. Obsah kurzů nebo školení je předem připraven pro charakteristickou cílovou skupinu osob, např. podle vymezených učebních osnov, a místo konání je většinou zřetelně oddělené od pracoviště (odehrává se v prostorách speciálně určených pro vzdělávání, jako jsou učebny nebo vzdělávací centra).
U kurzů nebo školení rozlišujeme mezi interními a externími kurzy nebo školeními, přičemž místo konání kurzu není rozhodující: - Interní kurz nebo školení z podstatné části plánuje a řídí sám podnik, který má též odpovědnost za jeho obsah. - Externí kurz nebo školení z podstatné části plánuje a řídí "třetí strana" neboli organizace, která není součástí daného podniku. V tomto případě podnik nemá přímou odpovědnost za jeho obsah - podnik si pouze dané vzdělávání pro zaměstnance vybere a objedná/zaplatí.
Zohledňuje se takové vzdělávání, které splňuje následující podmínky: - Jedná se o předem plánované aktivity organizované či aktivně podporované podnikem s konkrétním vzdělávacím cílem. - Hlavním záměrem účasti zaměstnanců v těchto aktivitách je získávání nových znalostí a dovedností a/nebo prohlubování či rozvoj těch stávajících. - Podnik takové vzdělávání za zaměstnance alespoň částečně hradí (ať již z vlastních zdrojů či z přijatých dotací apod.). Do částečné úhrady vzdělávání zaměstnanců patří i situace, kdy je pracovníkovi umožněno využívat ke vzdělávání placenou pracovní dobu, nebo situace, kdy jsou pracovníkovi hrazeny výukové materiály (např. v případě samostudia).
Mezi zaměstnance patří: - všichni stálí i dočasní zaměstnanci, kteří jsou v pracovním, služebním nebo členském poměru (kde součástí členství je též pracovní vztah) k zaměstnavateli; - společníci ve společnostech s ručením omezeným, komanditisté v komanditních společnostech apod., kteří mají uzavřenou pracovní smlouvu se svou společností, a jsou tudíž k ní v pracovním poměru a dostávají příjem ze závislé činnosti; - pracovníci, kteří dočasně (krátkodobě) nejsou přítomni (např. jsou na nemocenské, placené dovolené, náhradním volnu apod.).
Mezi zaměstnance se nezapočítávají: - osoby, které s podnikem uzavřely speciální smlouvu o poskytnutí praxe (učňovskou či jinou vzdělávací smlouvu); - osoby, které pracují pro podnik, ale jsou placeny jinou společností (např. osoby zaměstnané nasmlouvanou firmou či zaměstnanci jiné společnosti, kteří dočasně působí v daném podniku); - osoby pracující na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr; - osoby, které po celou dobu referenčního období nebyly přítomny v podniku a nedostávaly mzdu (např. osoby na rodičovské dovolené).
|