Počet zaměstnanců účastnících se ostatních kurzů nebo školení - ve věku 55 let a více (fyzické osoby)

Detaily:

Plný název ukazatele:Počet zaměstnanců účastnících se ostatních kurzů nebo školení - ve věku 55 let a více (fyzické osoby)
Kód:8138
Téma:Vzdělání
Platnost:01.01.2015 - 09.09.9999
Definice:
  1. Počet zaměstnanců v podniku ve věku 55 let a více (ve fyzických osobách) účastnících se jiného kurzu nebo školení zajišťovaného podnikem, než jsou ze zákona povinné kurzy nebo školení zaměřené na tématiku ochrany zdraví a bezpečnosti práce (viz definici níže).
    Týká se pouze podniků, které pro své zaměstnance zajišťovaly kurzy nebo školení.

    Ze zákona povinné kurzy nebo školení zaměřené na tématiku ochrany zdraví a bezpečnosti práce zahrnují povinné vzdělávání vyplývající ze zákonných norem zaměřující se na tématiku ochrany zdraví a bezpečnosti práce. Zaměstnavatel musí zařídit, aby se zaměstnancům dostalo řádného proškolení. Tyto kurzy nebo školení bývají většinou (ale nikoliv nezbytně) přizpůsobeny specifickým podmínkám a potřebám příslušného pracoviště a zahrnují:
    1. kurzy nebo školení, které jsou ze zákona povinné pro plnění některých (potenciálně) nebezpečných pracovních úkolů, např.:
    • kurzy nebo školení zaměřené na řízení vysokozdvižných vozíků,
    • kurzy nebo školení zaměřené na prevenci, např. pravidelná školení či kurzy pro závodní (podnikové) lékaře,
    • kurzy nebo školení pro pracovníky zabývající se profesně problematikou BOZP či PO v podniku,
    2. kurzy nebo školení zaměřené na ochranu zaměstnanců a jejich okolí, např.:
    • vstupní školení BOZP pro nové pracovníky,
    • požární cvičení pro zaměstnance,
    • kurzy nebo školení zaměřené na bezpečnost práce zdravotnického personálu nebo zaměstnanců v laboratořích.

    V rámci vzdělávání zaměstnanců je rozlišeno mezi kurzy nebo školeními a jinými formami vzdělávání:

    - Kurzy nebo školení se vyznačují vysokým stupněm organizace (z hlediska času, prostoru a obsahu) ze strany školitele či vzdělávací instituce. Obsah kurzů nebo školení je předem připraven pro charakteristickou cílovou skupinu osob, např. podle vymezených učebních osnov, a místo konání je většinou zřetelně oddělené od pracoviště (odehrává se v prostorách speciálně určených pro vzdělávání, jako jsou učebny nebo vzdělávací centra). Patří sem jak např. ze zákona povinné školení BOZP, tak i různé počítačové či jazykové kurzy, kurzy zaměřené na komunikační dovednosti, rekvalifikační kurzy, vzdělávání na vysokých školách, příp. jiné jasně strukturované vzdělávání zvyšující kvalifikaci či rozšiřující dovednosti zaměstnanců určitého oboru.

    - Jiné formy než výše charakterizované kurzy nebo školení jsou do vzdělávání zaměstnanců zahrnuty pouze tehdy, jsou-li plánovány předem a hlavním záměrem zaměstnance, který se jich účastní, je něco se naučit. Většinou se jedná o vzdělávání formou zaškolování či instruktáží pro jednoho až pět pracovníků orientované na pracovní činnosti na konkrétním pracovišti za použití běžných pracovních nástrojů, kdy obsah vzdělávání bývá přizpůsoben individuálním potřebám vzdělávaných osob. Vzdělávaná osoba (či více osob) mívá také zpravidla možnost si do určité míry samostatně určovat čas, místo a obsah vzdělávání. Kromě zaškolování a instruktáží sem patří např. také účast na konferencích či veletrzích s cílem něco se naučit. Zvláštní formou vzdělávání zaměstnanců je i samostudium, není-li ovšem podnikáno za účelem osvojit si učivo či dovednosti probírané v rámci kurzu nebo školení.

    Zohledňuje se takové vzdělávání, které splňuje následující podmínky:
    - Jedná se o předem plánované aktivity organizované či aktivně podporované podnikem s konkrétním vzdělávacím cílem.
    - Hlavním záměrem účasti zaměstnanců v těchto aktivitách je získávání nových znalostí a dovedností a/nebo prohlubování či rozvoj těch stávajících.
    - Podnik takové vzdělávání za zaměstnance alespoň částečně hradí (ať již z vlastních zdrojů či z přijatých dotací apod.). Do částečné úhrady vzdělávání zaměstnanců patří i situace, kdy je pracovníkovi umožněno využívat ke vzdělávání placenou pracovní dobu, nebo situace, kdy jsou pracovníkovi hrazeny výukové materiály (např. v případě samostudia).

    Mezi zaměstnance patří:
    - všichni stálí i dočasní zaměstnanci, kteří jsou v pracovním, služebním nebo členském poměru (kde součástí členství je též pracovní vztah) k zaměstnavateli;
    - společníci ve společnostech s ručením omezeným, komanditisté v komanditních společnostech apod., kteří mají uzavřenou pracovní smlouvu se svou společností, a jsou tudíž k ní v pracovním poměru a dostávají příjem ze závislé činnosti;
    - pracovníci, kteří dočasně (krátkodobě) nejsou přítomni (např. jsou na nemocenské, placené dovolené, náhradním volnu apod.).

    Mezi zaměstnance se nezapočítávají:
    - osoby, které s podnikem uzavřely speciální smlouvu o poskytnutí praxe (učňovskou či jinou vzdělávací smlouvu);
    - osoby, které pracují pro podnik, ale jsou placeny jinou společností (např. osoby zaměstnané nasmlouvanou firmou či zaměstnanci jiné společnosti, kteří dočasně působí v daném podniku);
    - osoby pracující na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr;
    - osoby, které po celou dobu referenčního období nebyly přítomny v podniku a nedostávaly mzdu (např. osoby na rodičovské dovolené).
Synonyma:
  1. Kolik zaměstnanců podniku se v roce 2015 zúčastnilo jiného kurzu/školení zajišťovaného podnikem? Jednu a tu samou osobu započtěte pouze jednou bez ohledu na počet kurzů/školení, kterých se zúčastnila.
  2. z toho osoby ve věku 55 let a více

Atributy:

Časová charakteristika:toková
Datový typ:numerický
Skupina:VZD - Vzdělávání

Seznam souvisejících ukazatelů:

Stránka:  << < ...2 3 4 5 6 7 8 9 10 >   (z 10)

Prohlášení o přístupnosti Nové okno

Zobrazeno dne: 22.11.2024

Český statistický úřad, Na padesátém 81, 100 82 Praha 10; tel.: 274 051 111 (ústředna)
Verze: 1.2.17 © ČSÚ 2024