Definice: |
- Příjmy rozumíme veškeré nenávratné inkasované prostředky, opětované i neopětované, od jiných veřejných rozpočtů i ze zahraničí, včetně přijatých darů s dotací, poskytnutých za účelem rozpočtové politiky.
Nezahrnují návratná inkasa povahy přijatých půjček a přijaté splátky půjček poskytnutých za účelem řízení likvidity. Příjmy dělíme z hlediska analytického rámce (dle druhového třídění) do dvou základních skupin: · vlastní příjmy · přijaté transfery
Vlastní příjmy jsou v rozpočtové skladbě reprezentovány třídami 1 – 3 a dělíme je dále na:
kapitálové – příjmy z prodeje dlouhodobého majetku pořizovaného z investičních prostředků a finančních aktivit mající povahu akcií či majetkových podílů za účelem rozpočtové politiky a přijaté dary pro investiční účely s výjimkou darů od cizích států a transferů z jiných vládních úrovní. (v druhové skladbě odpovídající třídě 3)
běžné – tj. jiné, než kapitálové (jsou obsaženy ve třídách 1 a 2), v tom: Daňové příjmy jsou povinné neopětované příjmy plynoucí z daní, pojistného sociálního a zdravotního pojištění, poplatků včetně doplatků daní a sankcí, v rozpočtové skladbě je najdeme pod třídou 1 Nedaňové příjmy jsou veškeré opětované (s přímou protihodnotou) příjmy, jako jsou příjmy z prodeje neinvestičního majetku, příjmy z prodeje zboží a služeb apod., a dále neopětované příjmy sankční povahy, které nemají vztah k daním, přijaté splátky půjček aj. – v rozpočtové skladbě pod třídou 2
Přijaté transfery Přijaté transfery zahrnují neopětované a nenávratně inkasované dotace a dary od jiných veřejných rozpočtu a ze zahraničí. Najdeme je ve třídě 4. Přijaté transfery dělíme v rámci rozpočtové skladby na neinvestiční (seskupení položek 41) a investiční (seskupení položek 42).
|