Klasifikací se rozumí hierarchické uspořádání určitých jevů či procesů (ekonomických, sociálních nebo demografických). Pro klasifikaci je charakteristická návaznost jevů a procesů od obecnějšího k detailnějšímu, existuje nadřazení a podřízení jednotlivých stupňů klasifikace. Jevy a procesy jsou v klasifikacích uspořádány a rozčleněny zpravidla do tříd a podtříd, skupin a podskupin, oddílů a pododdílů. Klasifikaci lze podle jednotlivých úrovní rozložit na několik číselníků.
Všechny platné statistické klasifikace jsou závazné jak pro orgány vykonávající státní statistickou službu, tak pro zpravodajské jednotky, které poskytují údaje pro statistická zjišťování prováděná státní statistickou službou.
Klasifikace jsou součástí statistického metainformačního systému. Klasifikace se průběžně aktualizují.
<< méně informací
Číselníkem se rozumí uspořádaný seznam kódů (numerických, alfabetických) a jim přiřazených významů. Mezi jednotlivými prvky číselníku neexistuje (ve většině případů) jejich nadřazenost či podřízenost.
Číselníky jsou součástí statistického metainformačního systému. Číselníky se průběžně aktualizují.
<< méně informací
Statistický ukazatel vymezuje obsah statistikou sledovaného jevu. Struktura ukazatele obsahuje texty a atributy. Každý ukazatel má přidělen unikátní identifikační kód. Mezi texty patří „plný název“, „definice“ a „synonyma“ pro využití v dotaznících a výstupních tabulkách. Atributy nám mohou říci, zda je ukazatel za období nebo k datu, numerický z čísel nebo znakový s písmeny, kvantitativní o počtu nebo kvalitativní „vdaná“, byl primárně zjištěn nebo odvozen výpočtem, lze jej sčítat nebo ne a je dále zařazen do nějaké skupiny statistických zjišťování např. majetku nebo pojišťoven.
více informací >>