Klasifikací se rozumí hierarchické uspořádání určitých jevů či procesů (ekonomických, sociálních nebo demografických). Pro klasifikaci je charakteristická návaznost jevů a procesů od obecnějšího k detailnějšímu, existuje nadřazení a podřízení jednotlivých stupňů klasifikace. Jevy a procesy jsou v klasifikacích uspořádány a rozčleněny zpravidla do tříd a podtříd, skupin a podskupin, oddílů a pododdílů. Klasifikaci lze podle jednotlivých úrovní rozložit na několik číselníků.
více informací >>
Číselníkem se rozumí uspořádaný seznam kódů (numerických, alfabetických) a jim přiřazených významů. Mezi jednotlivými prvky číselníku neexistuje (ve většině případů) jejich nadřazenost či podřízenost.
více informací >>
Statistický ukazatel vymezuje obsah statistikou sledovaného jevu. Struktura ukazatele obsahuje texty a atributy. Každý ukazatel má přidělen unikátní identifikační kód. Mezi texty patří „plný název“, „definice“ a „synonyma“ pro využití v dotaznících a výstupních tabulkách. Atributy nám mohou říci, zda je ukazatel za období nebo k datu, numerický z čísel nebo znakový s písmeny, kvantitativní o počtu nebo kvalitativní „vdaná“, byl primárně zjištěn nebo odvozen výpočtem, lze jej sčítat nebo ne a je dále zařazen do nějaké skupiny statistických zjišťování např. majetku nebo pojišťoven.
Ukazatel lze vyhledat podle abecedy, zadáním řetězce znaků z názvu nebo podle věcných témat. Pod strukturou ukazatele se zobrazí úzce související ukazatele. Příklad: „Náklady na zdravotní péči z veřejného zdravotního pojištění“ buď najdu pod písmenem „N“, nebo zadáním řetězce pro vyhledání „na zdravotní péči“ a/nebo pod tématem zdraví demografické a sociální statistiky.
<< méně informací